PRODUKTY
 
Sušené ovoce je ovoce, které bylo usušeno buď přírodní cestou nebo za použití stroje, jako je např. sušička ovoce. Mezi oblíbené sušeného ovoce u nás patří rozinky, křížaly, švestky nebo banány, sušit se však může mnoho dalších druhů, např. meruňky, fíky, papája, ananas, jahody a rajčata.
Sušení ovoce konzervuje, i když není k dispozici lednička, a významně prodlužuje jeho trvanlivost. Když není k dispozici ovoce čerstvé, např. není jeho sezóna, jako alternativa může sloužit ovoce sušené. Často se také přidává do směsí na moučníky a k obilninovým směsím připravovaným k snídani.
Sušené ovoce je výživná sladkost, rychle obnovuje spotřebovanou energii. Fíky obsahují kromě toho velmi mnoho železa, proto je lze zvláště doporučit. Ořechy obsahují zárodek celé další rostliny a jejich biologická funkce tak spočívá v rozšiřování příslušného druhu. Ořech je především vynikající zásobárnou energie, některých růstových látek a v neposlední řadě i minerálů. Za zmínku stojí zejména obsah draslíku, vápníku a fosforu.
Síra se přidává pro zvýraznění barvy výrobku. Organické sušené ovoce se vyrábí bez oxidu siřičitého, díky čemuž je ovoce tmavší a jeho chuť se spíše podobá chuti čerstvého ovoce. Barvu některých druhů ovoce lze také do jisté míry zachovat (aniž by to mělo vliv na chuť) tím, že se čerstvě nakrájené ovoce několik minut před sušením ošetří přípravkem s vysokým obsahem vitamínu C (např., směs vody a citrónové šťávy).
Stejně jako ovoce čerstvé je i to sušené bohaté na vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, kyselinu pantothenovou - vitamín B5) a minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, měď, mangan). Poněvadž při dehydrataci může ovoce přijít až o 7/8 množství obsažené vody, má sušené ovoce také výraznější chuť než ovoce čerstvé. Při sušení dochází ke ztrátě vitamínu C.
Komerčně upravované sušené ovoce může obsahovat přidaný oxid siřičitý, jenž může u citlivých osob vyvolat astma; lze však sehnat i sušené ovoce bez oxidu siřičitého.
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       2012 © Racional CZ s.r.o. |  všechna práva vyhrazena
E-SHOP
Navštivte náš